- Tė drejtat e fėmijės

Qendra pėr Arsim e Kosovės

- Child Rights
Kosova Education Center
 

 

 

 
 

 

Nė kuadėr tė Qendrės pėr Arsim tė Kosovės (KEC), si organizatė joqeveritare dhe jofitimprurėse, zhvillohet projekti pėr tė drejtat e fėmijėve.

Qėllimi i projektit ėshtė pėr t’i avancuar tė drejtat e fėmijėve nė Kosovė, duke ndėrtuar kapacitete lokale nė harmoni me tė drejtat e fėmijėve nė sistemin edukativ dhe duke siguruar respektim mė tė madh pėr tė drejtat e fėmijėve nė tė gjitha aspektet.

Qė tė njiheni me arsyeshmėrinė e projektit, klikoni kėtu

 
Kuptimi i logo-s

Duke u nisur nga thėnia se pa diell nuk ka jetė, atėherė kjo vlen edhe pėr fėmijėt tė cilėve u cenohen tė drejtat e tyre. Qė fėmijėt tė kenė njė tė ardhme tė ndritshme, duhet qė dielli tė shkėlqen plotėsisht edhe pėr ta, prandaj nė kėtė logo, janė vendosur shkronjat TDF qė do tė thotė Tė Drejtat e Fėmijėve. Ngjyra e kuqe nė kėto shkronja ėshtė zgjedhur qė tė jetė sinonim i semaforit me ngjyrė tė kuqe, qė secili e kupton se duhet tė ndalet dhe tė vrojton gjendjen deri sa tė del ngjyra e gjelbėrt.

Nė rastin konkret, shkronja D nuk ėshtė e ngjyrosur e tėra me ngjyrė tė kuqe sepse diē ka filluar tė punohet nė kėtė drejtim dhe se duhet vazhduar kėtė punė pėrderisa tė plotėsohen tė drejtat e fėmijėve.

Kur tė plotėsohen kėto tė drejta, rrjedhimisht kėto shkronja qė janė nė brendi tė kėtij dielli do tė fshihen dhe pastaj kėtė do ta kuptonin qė dielli do tė shkėlqen me kapacitet tė plotė edhe pėr fėmijėt si pjesa mė e rėndėsishme e ēdo shoqėrie nė botė.

 

Kjo foto qė ka fituar ēmimin “Pulitzer", ėshtė bėrė nė vitin 1994, gjatė krizės sė ushqimit nė Sudan. Fotoja paraqet njė fėmijė tė uritur, i cili zhagas mundohet tė lėvizė nė drejtim tė kampit tė ushqimit tė Kombeve tė Bashkuara, qė gjendej vetėm njė kilometėr larg nga vendi ku ėshtė bėrė fotoja.

 
Nė foto, mbeturina-ngrėnėsi (ngrėnėsi i kufomave), pret qė fėmija tė vdes, nė mėnyrė qė tė ushqehet me tė. Ky imazh e ka shokuar botėn. Askush nuk di asgjė se ēfarė ka ndodhur me fėmijėn, e as Kevin Cartner, i cili e ka lėshuar vendin sapo e ka bėrė kėtė foto.
 
Tre muaj mė vonė, autori i fotografisė, Kevin Cartner,
ka bėrė vetėvrasje.
 
 
Ky mesazh ėshtė gjetur nė ditarin e tij:

"I madhėruari Perendi, unė po tė premtoj qė kurrė nuk do ta gjuaj ushqimin tim sa do pashijėshėm qė tė jetė,  apo sa do qė unė tė jem i ngopur. Unė po lutem qė ai do ta ruajė kėtė fėmijė, ta udhėheqė dhe ta mbrojė nga skamja. Po ashtu, po lutem qė tė bėhemi mė tė ndjeshėm ndaj botės pėrreth nesh dhe se nuk do tė verbėrohemi me natyrėn dhe interesat tona vetjake.
Shpresoj qė kjo foto do tė na shėrbejė si pėrkujtues se sa tė lumtur jemi, dhe se kurrė gjėrat nuk do t'i anashkalojmė”.


 
                
LAJME
 
20/03/2009
Raporti Narrativ i ecurisė sė implemtentimit tė projektit, financuar nga UNICEF...mė shumė
 
07/03/2009
Raport nga hulumtimi i shpejtė pėr punėn Komiteteve shkollore pėr TDF, dhunėn nė shkolla, sigurinė nė shkolla...mė shumė
 
Nxėnėsit e shkollės Mileniumi i Tretė kanė pėrkthyer Konventėn e Kombeve tė Bashkuara mbi tė Drejtat e Fėmijės, nė gjuhen angleze dhe gjermane.
English>>
German>>
 
Raporti i vlerėsueses nga Irlanda znj.Niamh Gaynor pėr programin Edukimi pėr tė Drejtat e fėmijės

mė shumė >>